פינוי בינוי בירושלים

העיר שחודשה לה יחדיו

האם עיריית ירושלים בעד או נגד תהליכי פינוי ובינוי? איזה פרויקטים קודמו בירושלים עד כה? מה צופן העתיד?

כמות המידע המועמסת עלינו מכל עבר מעלה שאלות חשובות אלה, ושאלות רבות נוספות, אך לרוב לא מספקת מענה ברור ומשאירה את רובנו מבולבלים. וחבל. להתחדשות העירונית בכלל, ולפרויקטים מסוג פינוי ובינוי בפרט, פוטנציאל רב לשפר את תנאיי חיינו בדירה, בבניין ואף בשכונה בה אנו מתגוררים. עם זאת, חוסר הידע והבלבול עלולים למנוע את מימוש פוטנציאל ההתחדשות, ולעיתים אף עלולים לגרום לקבלת החלטות שגויות ולנזקים כבדים. 

חברת "אדריכלי העיר" מבקשת לעשות סדר בבלאגן. בכל אחד מהמאמרים המפורסמים באתר שלנו נעסוק בסוגיה אחת מהענף, נכיר את המונחים שבמרכזה ונספק מענה ענייני למספר שאלות רלוונטיות. באופן זה, נבקש להקנות לקוראים תשתית איתנה של ידע איכותי. כל זאת מתוך אמונה כנה בקידום התחדשות עירונית אמיתית – כזו שבעלי הדירות עומדים במרכזה, מובילים ומנהלים. כזו שממנה כולם מרוויחים.

אז, האם עיריית ירושלים בעד או נגד תהליכי פינוי ובינוי?

כמו מרבית הרשויות המקומיות בישראל, גם עיריית ירושלים היא תומכת נלהבת של תהליכי פינוי ובינוי. ולמה שלא תתמוך? פרויקטים מסוג פינוי ובינוי מביאים לחידוש שכונות ישנות ותשתיות מתפוררות, מגדילים את היצע הדיור ומקומות התעסוקה בעיר ויוצרים מתחמים מודרניים המבוססים על עקרונות תכנון חדשניים. הכול – לרווחת תושבי העיר ולצורך שיפור תנאיי מחייתם.

תמיכתה הרחבה של עיריית ירושלים בתהליכי פינוי ובינוי אף הביאה להקמתה של המנהלת להתחדשות עירונית בחברת "מוריה" – החברה לפיתוח ירושלים בע"מ,  הפועלת כ"זרוע" של העירייה בקידום תהליכים אלה. במילים אחרות, העירייה לוקחת את הנושא ברצינות רבה! בניגוד למצב הרווח בקרב רשויות מקומיות אחרות, תהליך קידומם של פרויקטים מסוג פינוי ובינוי בירושלים יעיל ומסודר, וכולל אמות מידה ברורות להתקדמות במסגרת "אבני דרך" קבועות מראש. באופן זה, "מסוננים" פרויקטים "לא רציניים" ומקודמים מתחמים "בשלים" בלבד – הן מבחינת רצון בעלי הדירות והן מבחינת התכנון הראשי. בהקשר זה יצוין כי היתרון הגדול בקבלת שירותיה של מנהלת "אדריכלי העיר" מתבטא, בין היתר, בתיאום שוטף עם "מוריה" ובקידום ארגון בעלי הדירות והתכנון הראשוני (למידע נוסף, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר שלנו: "לעשות את זה נכון – צעדים ראשונים בקידום פרויקט פינוי ובינוי".

איזה פרויקטים קודמו בירושלים עד כה?

האווירה הכללית בישראל התומכת בקידום תהליכי פינוי ובינוי, בשילוב עם תמיכתה הפרטנית של עיריית ירושלים וגורמי התכנון במחוז ירושלים, מביאות לנתונים מרשימים המדברים בעד עצמם. על פי דו"ח הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, נכון לשנת 2018, מתוכננת בנייתן של 9,247 יחידות דיור ב-20 מתחמי פינוי ובינוי במחוז ירושלים, המצטרפות ל-6,186 יחידות דיור שבנייתן כבר אושרה עד המועד האמור (הדו"ח העדכני לשנת 2019 טרם פורסם, אולם יש להניח כי מספרים אלה רק הלכו וגדלו).

להמחשה ויזואלית של חלק ממתחמי הפינוי ובינוי המקודמים היום בירושלים, ראו העתק מהמפה האינטראקטיבית של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית (מתחמי הפינוי ובינוי מסומנים בירוק):

בנוסף לכך, על פי נתוני "מוריה" מקודמים בירושלים עשרות פרויקטים מסוג פינוי ובינוי באזורים רבים בעיר וביניהם בשכונות קריית היובל, בית הכרם, רסקו קריית מנחם, עיר גנים נווה יעקב וקטמון. שכונה נוספת אשר חלקים רבים ממנה מיועדים לתהליכי פינוי ובינוי היא גילה, ולאחרונה אף מקודמות בה תכניות ענק לפינוי ובינוי על ידי גורמים שונים.

מה צופן העתיד?

ירושלים מתחדשת, ופניה להמשיך ולהתחדש! זו לא קלישאה או סתם אמירה "באוויר", אלא ביטוי לאקלים הירושלמי התומך בכל הנוגע לקידום תהליכי פינוי ובינוי. לא צריך להכביר מילים בעניין זה, ודי בדבריו של מר משה ליאון, ראש עיריית ירושלים, בהתייחסותו לפרויקט פינוי ובינוי הכולל מאות דירות בשכונת הקטמונים (ברחוב בר יוחאי):

"ירושלים לא מפסיקה להתחדש. התחדשות עירונית היא אחד הדברים המתאימים לפיתוח אורבני של עירונו. בעזרת ההתחדשות העירונית נגדיל את מספר יחידות הדיור במרכז העיר וסביבו, נבנה מענה ראוי ובר השגה לדיור משפחות צעירות ונהפוך את ירושלים לאטרקטיבית יותר לזוגות צעירים".

רוצים לדעת עוד? אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את סדרת המאמרים המפורסמת באתר, לצפות בסרטוני ההסברה שלנו ואף לקבוע פגישה פרטית עם נציגי חברת "אדריכלי העיר".