על התחדשות
עירונית אמיתית

המדריך השלם לבעלי הדירות

מהי התחדשות עירונית? מדוע אנו שומעים עליה הרבה? מה בעלי הדירות, היזמים והרשויות המקומיות מרוויחים ממנה? ואם כולם מרוויחים, אז מה בעצם הקאץ'?

כמות המידע המועמסת עלינו מכל עבר מעלה שאלות חשובות אלה, ושאלות רבות נוספות, אך לרוב לא מספקת מענה ברור ומשאירה את רובנו מבולבלים. וחבל. להתחדשות העירונית פוטנציאל רב לשפר את תנאיי חיינו בדירה, בבניין ואף בשכונה בה אנו מתגוררים. עם זאת, חוסר הידע והבלבול עלולים למנוע את מימוש פוטנציאל ההתחדשות, ולעיתים אף עלולים לגרום לקבלת החלטות שגויות ולנזקים כבדים.  

חברת "אדריכלי העיר" מבקשת לעשות סדר בבלאגן. בכל אחד מהאמרים המפורסמים באתר שלנו נעסוק בסוגיה אחת מהענף, נכיר את המונחים שבמרכזה ונספק מענה ענייני למספר שאלות רלוונטיות. באופן זה, נבקש להקנות לקוראים תשתית איתנה של ידע איכותי. כל זאת מתוך אמונה כנה בקידום התחדשות עירונית אמיתית – כזו שבעלי הדירות עומדים במרכזה, מובילים ומנהלים. כזו שממנה כולם מרוויחים.

אז, מהי בעצם התחדשות עירונית?

"התחדשות עירונית" הוא מושג רחב לתיאור תהליך "החייאתם" של אזורים עירוניים מיושנים המאופיינים בתשתיות בלויות ובבניינים רעועים, כמו למשל התחדשות עירונית בעיר ירושלים.

כיצד מתבצעת "החייאה" זו? אין דרך נכונה אחת, באשר לכל אזור המאפיינים המייחדים אותו. כך למשל עם אזור מסוים תטיב הקמת מרכזי קהילה ותרבות, אזור אחר משווע לשדרת עסקים פורחת ובאזור שלישי חסרות גינות ציבוריות ומרחבים ירוקים. הקמתם של מבנים אלה, בנוסף לבנייני מגורים חדשים הכוללים דירות מרווחות ומודרניות, מתאפשרת באמצעות הריסת הבניינים הישנים העומדים באזור המועד להתחדשות. 

מי מחליט מה הכי מתאים לכל אזור? בראש ובראשונה, בעלי הדירות המתגוררים בו. במרכזם של תהליכי התחדשות עירונית עומדת האוכלוסייה הקיימת באזור המועד להתחדשות, ומכאן גם החשיבות שבהקניית תשתית ידע רחבה לבעלי הדירות. אכן, ככל שבעלי הדירות יהיו מודעים יותר לזכויותיהם – כך יסייעו יותר בתכנון נכון של האזור המחודש. מלבד בעלי הדירות באזור המועד להתחדשות, גם הרשות המקומית ומוסדות התכנון אמונים על התהליך. באמצעות זווית ראייה רחבה יותר מזו של האוכלוסייה המקומית, מתאימות הרשויות את האזור המיושן לחלקיה המודרניים של העיר ובכך תורמים לחידושו. 

האם קיימת התחדשות עירונית בישראל? בהחלט! בשנים האחרונות ענף ההתחדשות העירונית הפך ל"דבר החם" של עולם הנדל"ן, התכנון והבניה בישראל. בכל שבוע צצים פרסומים רבים מספור לגבי פרויקטים שונים שאושרו או יצאו אל הפועל; החלטות דרמטיות של המדיניות התכנונית הראויה באזור כזה או אחר; עלייתן ונפילתן של חברות יזמיות בענף, ועוד פרסומים רבים בשלל נושאים קשורים. המכנה המשותף לפרסומים אלה הוא עיסוקם באחד משני המסלולים הקיימים בישראל לקידום פרויקטים של התחדשות עירונית – פינוי ובינוי ותמ"א 38 (למידע נוסף בנוגע לדמיון ולשוני בין שני המסלולים אנא הקישו כאן).

מי מרוויח מהתחדשות עירונית? אם תהליך ההתחדשות העירונית מבוצע בצורה נכונה, תוך דגש על כך שבעלי הדירות יעמדו במרכזו – כל הגורמים המעורבים מרוויחים ממנו. אין "קאץ", ממש כך! הרשות המקומית שבתחומה מבוצע התהליך זוכה להסרת המפגעים שהיו קיימים באזור הישן, וכן לחידוש התשתיות בו ולחיבורו עם יתר חלקי העיר; החברה היזמית שמקימה את הבניינים באזור החדש מקבלת זכויות לבניית דירות מגורים נוספות, אותן היא תמכור לאוכלוסייה חדשה; והכי חשוב – בעלי הדירות הקיימות זוכים לדירות חדשות וגדולות יותר מדירותיהם הקיימות, המצויות בבניינים חדישים הכוללים לרוב מעליות, חניות ומחסנים. בניינים אלה שוכנים באזור מחודש פרי תכנון מקיף וקפדני שבמרכזו צורכי האוכלוסייה הקיימת (למידע נוסף בנוגע לתמורות לבעלי הדירות בהתחדשות עירונית, ובפרט בפרויקטים של פינוי ובינוי, אנא הקישו כאן).

רוצים לדעת עוד? אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את סדרת המאמרים המפורסמת באתר, לצפות בסרטוני ההסברה שלנו ואף לקבוע פגישה פרטית עם נציגי חברת "אדריכלי העיר".