יועצים מטעם בעלי הדירות בפרויקט פינוי ובינוי

המדריך השלם לבעלי הדירות

יועצים מטעם בעלי הדירות בפרויקט פינוי ובינוי

בפרויקט מורכב כל כך כמו פרויקט פינוי ובינוי, חשוב שבעלי הדירות יקיפו את עצמם ביועצים מקצועיים משלהם. בין היועצים האלה נמנים עורך דין, שמאי מקרקעין ומפקח הנדסי.

ליועצים אלה חשיבות עליונה מבחינת השמירה על האינטרסים של בעלי הדירות בפרויקט, ונשאלת השאלה – מה הדרך הכי טובה לבחור אותם? הרי השוק "מוצף" באלפי אנשי מקצוע שמציעים ללוות בעלי דירות בפרויקטים של פינוי ובינוי (נסו לכתוב בגוגל "עורך דין פינוי ובינוי" ולספור את התוצאות שיתקבלו). לאור הקושי הזה, החלטנו לתת לכם כמה טיפים בנוגע לדרך הטובה ביותר לבחור את יועצים מתאימים בפרויקט.

קודם כל, מתחילים בסינון ראשוני "גס" עד שמגיעים לרשימה של כחמישה (אפשר גם קצת יותר) אנשי מקצוע מהתחום המבוקש. בשלב זה לא "צוללים" לבחינה מעמיקה של השירותים שמציע לספק כל איש מקצוע – אלא מנסים לאתר, באופן כללי, את אנשי המקצוע המובילים והבולטים בתחום. האתגר המשמעותי בשלב זה הוא, כמובן, ביצוע תהליך הסינון שבסופו – מתוך אלפי שמות של בעלי מקצוע, נבחרים בודדים.

בשלב הבא, מתחילים לרדת לפרטים. במסגרת שלב זה מכינים רשימת קריטריונים להשוואה בין כל אנשי המקצוע שבחרנו בשלב הקודם. הרשימה צריכה לכלול את כל מה שנבקש לבחון אצל איש המקצוע הרלוונטי – ניסיון בתחום, ממליצים, רישיון (אם נדרש) וכמובן, השירותים המוצעים ושכר הטרחה המבוקש בעבורם. בסופו של שלב זה מומלץ לצמצם את רשימת המועמדים לשניים (מקסימום שלושה), מתוכם ייבחר בשלב הבא איש המקצוע המתאים ביותר. האתגר המשמעותי בשלב זה הוא הכנת רשימת מקיפה וממצה, הכוללת את כל הקריטריונים החשובים שעל בסיסם נעשה הסינון.

בשלב הסופי מומלץ להיפגש "פנים אל פנים" (או בזום) עם המועמדים שנשארו, כדי להתרשם מהם באופן ישיר ולבדוק אם יש "כימיה" ביניכם. בסופו של דבר, איש המקצוע שייבחר עתיד ללוות את בעלי הדירות עוד שנים רבות קדימה – ולכן כדאי לבחור בנותן שירותים אדיב, זמין וסבלני, שיסתדר עם בעלי הדירות במסגרת העבודה מולם. בסופו של שלב זה כדאי לערוך הצבעה ולבחור את איש המקצוע המתאים ביותר.

ומי נושא בעלויות אנשי המקצוע שנבחרו? בפרויקטים מסוג פינוי ובינוי מקובל שהיזם – ולא בעלי הדירות – הוא שנושא בעלויות היועצים שילוו אותם. ככה שאין צורך להתפשר, וכדאי לבחור ביועצים המקצועיים והמתאימים ביותר!

איך מתגברים על אתגר ה"סינון הראשוני" (בחירת מספר בודד של שמות מתוך אלפי אנשי מקצוע בתחום)? מה כדאי להוסיף לרשימת הקריטריונים לבחירת אנשי המקצוע?

איך נדע שהיזם יסכים לשאת בשכר הטרחה שלהם? כל אלה שאלות מצוינות שמעסיקות רבים מבעלי הדירות המקדמים פרויקט פינוי ובינוי.

רוצים לדעת עוד? אתם מוזמנים להמשיך לקרוא את סדרת המאמרים המפורסמת באתר, לצפות בסרטוני ההסברה שלנו ואף לקבוע פגישה פרטית עם נציגי חברת "אדריכלי העיר".

עורך דין גבריאל שגיא